Foto: Mesto Žilina

Budúcnosť vzdelávania stojí na spolupráci

Odpovede na otázky o budúcnosti vzdelávania hľadali v stredu 16.apríla desiatky pedagógov na inšpiratívnej konferencii na Mestskom úrade v Žiline. Odborné prednášky, zaujímaví spíkri a praktické workshopy priniesli účastníkom nielen nové pohľady na vzdelávanie, ale aj nástroje a prístupy, ako budovať dôveru, tímového ducha a inkluzívne prostredie pre všetkých členov školského spoločenstva.

Sedem prednášok na druhom ročníku konferencie pokrývalo témy podpory tímovej práce, rozvíjania líderských schopností aj osobného a profesionálneho rozvoja učiteľov. „Vo svojej práci sa dennodenne presviedčam o tom, že k vytvoreniu spoločného dobra vedie len jedna cesta – spolupráca.

Prekonať rozdiely a nájsť to, čo nás nerozdeľuje, ale spája, je jednou zo zručností, ktoré by školstvo malo odovzdať generácií detí a mládeže. Snáď sa aj vďaka tomu podarí vychovať množstvo vzdelaných, silných, no zároveň empatických lídrov s jasnou víziou o smerovaní našej krajiny a sveta. Vážení učitelia, držím vám vo vašej práci palce, aby ste každý deň nachádzali energiu, motiváciu a zmysel v tom, čo robíte,“ povedal v úvodnom príhovore primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Cieľom konferencie bolo nielen oboznámiť pedagógov s inováciami a postupmi na podporu tímovej práce, líderských schopností, osobného a profesionálneho rozvoja, ale aj využívanie gamifikácie na zlepšenie vzdelávacieho procesu. Organizátori však chceli vytvoriť platformu na zdieľanie poznatkov, skúseností a nástrojov, ktoré pomôžu vytvárať inkluzívne a dynamické školské prostredie podporujúce rast všetkých jeho účastníkov. „Škola je živý organizmus, ktorý funguje dobre len vtedy, keď v ňom vládne dôvera, otvorená komunikácia a spoločná vízia. Sme tu preto, aby sme spoločne hľadali nové možnosti, ako vytvárať prostredie, kde sa každý člen školského spoločenstva cíti rešpektovaný, počúvaný a motivovaný,“ povedala Monika Pastieriková, vedúca odboru školstva, mládeže a športu.Konferencia o budúcnosti vzdelávania bola rozdelená na dve časti – prednášky a workshopy.

Podujatie otvoril Ján Košturiak, spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia, Podnikateľskej univerzity, Inovato spolupracovník OZ Dobrý Pastier v Kláštore pod Znievom, ktorý vo svojom príspevku zdôraznil význam potreby budovať vzdelávacie prostredie, ktoré podporuje spoluprácu, tvorivosť a dôveru medzi všetkými aktérmi školského systému. Nechýbali ani zaujímavé ukážky jeho úspešných projektov. Medzi spíkrami sa predstavili aj Lukáš Bakoš, David Kálmán, Denisa Šúkolová či Filip Gábor, ktorý zúčastnených zaujal prednáškou o tom, ako hravé a interaktívne učenie pomáha vytvárať dynamickejšie a motivujúcejšie učebné prostredie.Popoludní si mohli pedagógovia precvičiť praktické zručnosti na workshopoch. Veronika Bátorová poradila, ako zvládať žiakov s náročným správaním a emóciami. Stanislava Opátová sa venovala rozvoju čitateľskej gramotnosti, ktoré je dôležité nielen pre deti, ale aj učiteľov.

Druhý ročník Konferencie o budúcnosti vzdelávania venovaný spolupráci ukázal, že aj v prostredí školstva existuje silná vôľa inovovať, zlepšovať a spoločne hľadať cesty k modernému, ľudskému a inkluzívnemu vzdelávaniu. Mesto Žilina spolu s partnermi ďakujú všetkým zúčastneným a oceňujú ich záujem o profesijný rast, ochotu zdieľať svoje skúsenosti a prispievať k pozitívnym zmenám v školskom prostredí.

Podobné príspevky