Foto: Slovenskycestovatel.sk

Múzeum Čierny orol sprístupní výstavu o secesii na Liptove

Symbolom výstavy je prvá desaťkorunová bankovka vznikajúceho Československa, autorom ktorej je Alfonz Mucha, významný medzinárodný umelec, ktorého secesia zrodila.

Múzeum Čierny orol v Liptovskom Mikuláši vo štvrtok sprístupní výstavu o secesii na Liptove z 19. a 20. storočia. Výstava je prezentáciou bohatého zbierkového fondu Liptovského múzea. TASR o tom informovala marketingová manažérka Liptovského múzea Slávka Križková.

Na prelome 19. a 20. storočia predstavoval Liptov rýchlo sa rozvíjajúci región. Dôležitú úlohu pri tom zohrala stavba košicko – bohumínskej magistrály. Vďaka dostatku finančného kapitálu miestnych obyvateľov sa na Liptove dokázala presadiť aj trendová secesia, ktorá zásadne formovala charakter miest a život vtedajších obyvateľov.

„Dobové ateliérové fotografie, tlače, plagáty, pozvánky, ale i výtvarné diela, predmety úžitkového umenia, historický nábytok a textil – na všetkých zanechala secesia nezmazateľne svoj vplyv. Výstava prostredníctvom veľkoplošných tlačí približuje obraz doby, módu či architektúru,“ uviedla kurátorka výstavy Simona Sliacka.

Fasády mnohých stavieb získali secesnú podobu, ktorá úplne zmenila ich vzhľad. Výstava ponúka historické pohľady na tieto i novopostavené stavebné pamiatky. „Vrátime sa do doby, kedy k územiu Liptova patrila aj Štrba a Štrbské Pleso. Najmä na Štrbskom Plese boli postavené hotely v novom secesnom štýle s bohatým vybavením. Veľkú popularitu zažívali aj kúpele v Korytnici, ktoré prekvitali najmä vďaka prepojeniu Ružomberka s Korytnicou úzkorozchodnou železničnou traťou, ale i Ľubochňa, kde chodili oddychovať najvyššie vrstvy vtedajšej spoločnosti,“ priblížila Sliacka.

Symbolom výstavy je prvá desaťkorunová bankovka vznikajúceho Československa, autorom ktorej je Alfonz Mucha, významný medzinárodný umelec, ktorého secesia zrodila. Výstava bude verejnosti prístupná do 26. mája.

Podobné príspevky