Na začiatku leta 1914 by si len málokto pomyslel, že výstrel v Sarajeve, ktorý 28. júna zabil následníka trónu Františka Ferdinanda d‘Este, vyvolá dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách. Dnes ho poznáme pod názvom prvá svetová vojna. Aj ľudia na území dnešného Slovenska, ktoré bolo vtedy súčasťou Rakúsko-Uhorska, boli presvedčení, že vojaci, idúci pomstiť tento skutok, sa do Vianoc víťazne vrátia domov.
Rovnaké presvedčenie vládlo aj v meste Liptovský Mikuláš a jeho okolí. O to silnejšie potom dopadli na miestnych ľudí správy o krvavých bojoch a veľkých stratách, ktorých obeťami sa stali aj ich synovia, manželia, bratia a kamaráti.
Muži z Liptovského Mikuláša a jeho blízkeho okolia rukovali prevažne do dvoch vojenských jednotiek. K 67. pešiemu pluku, ktorý mal veliteľstvo v Prešove, alebo k 9. honvédskemu pluku, s veliteľstvom v Košiciach. Nasadzovaní boli potom najmä na bojiská východného frontu, hlavne v Haliči a Karpatoch. Z mesta, ktoré malo v tom čase približne 3300 obyvateľov, odišla na front takmer tretina, čiže okolo tisíc mužov. A aj keď sa väčšina z nich domov vrátila, straty boli aj tak citeľné. Výskum v tomto smere ešte nie je ukončený, avšak podľa našich súčasných vedomostí padlo na frontoch prvej svetovej vojny okolo 60 mužov z Liptovského Mikuláša a Vrbice. Ak by sme k nim pripočítali ešte aj mužov zo všetkých súčasných mestských častí, bolo by to viac ako 200 padlých. Stovky ďalších si ale z krutých bojov priniesli aj nevyliečiteľné zranenia na tele, aj na duši.
Tento rok sme si pripomenuli okrúhle 110. výročie od vypuknutia prvej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sa Múzeum Janka Kráľa rozhodlo usporiadať výstavu Veľká vojna očami Liptákov, na ktorej sa návštevníci budú môcť oboznámiť s tým, ako sa na tento konflikt pozerali obyvatelia nášho mesta. Prostriedkom k tomu im budú hlavne listy, ktoré posielali vojaci z frontu domov, ako aj odpovede ich blízkych. Okrem listov návštevníci uvidia aj denníky a spomienky vojakov na tieto udalosti. Prostredníctvom týchto intímnych historických prameňov tak nazrú za oponu veľkých dejín a dozvedia sa, ako vnímali prvú svetovú vojnu jej priami aktéri. Okrem listinných prameňov uvidia návštevníci na výstave aj mnohé ďalšie predmety z tohto obdobia, ako napríklad vojenské kufre, vojenské vyznamenania alebo zbrane.
Vernisáž výstavy sa uskutoční 11. novembra 2024, teda na výročie ukončenia tohto vojnového konfliktu, so začiatkom o 16:00 hod. Následne si ju budú môcť návštevníci pozrieť počas otváracích hodín Múzea Janka Kráľa až do jari budúceho roka.

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.