Za účasti predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), štátnej správy, Katolíckej univerzity v Ružomberku a starostov dolného Liptova si v pondelok 28. októbra mesto Ružomberok pripomenulo 117. výročie černovskej tragédie.
Na pietny akt na miestnom cintoríne v Černovej okrem pozvaných hostí zavítali aj žiaci i pedagógovia z černovskej Základnej školy A. Hlinku. Do programu, ktorý moderovala Alexandra Staňová, sa zapojili básňou o černovskej masakre.
Primátor Ľubomír Kubáň vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť černovských udalostí z 27. októbra 1907. „O Slovákoch sa v tej dobe nič nevedelo. Až černovská masakra upozornila na národ, ktorému sa upierajú prirodzené práva. Krvavá tragédia obrátila pozornosť svetovej verejnosti na uhorskú národnostnú politiku a narušila obraz Uhorska ako liberálnej krajiny,” podotkol. To, čo sa stalo v októbri 1907 v Černovej, má podľa Kubáňa pripomínať dôležitosť hodnoty slobody, demokracie a princípy vzájomnej tolerancie, úcty i porozumenia medzi národmi. „Teda hodnôt, ktoré na Slovensku i v prostredí Európskej únie zaručujú taký právny stav, aby sme už nikdy neboli svedkami národnostného útlaku, potlačovania ľudských práv či zneužívania štátnej moci,“ pripomenul ružomberský primátor.
Predseda ZMOS Jozef Božik v príhovore pripomenul, že černovské udalosti nepredstavujú len bolestnú epizódu, ale aj predzvesť a kulmináciu spoločenského napätia, ktoré napokon viedlo k vzniku Prvej československej republiky a prijatiu Martinskej deklarácie v roku 1918. „Černovská tragédia tak nebola len smutnou kapitolou našich dejín, ale stala sa aj dôležitým krokom k oslobodeniu národov bývalého Rakúsko-Uhorska a vzniku samostatnej Prvej československej republiky, ktorá vytvorila základ modernej Slovenskej republiky. Pre mestá a obce Slovenska, ktoré sú základnými kameňmi demokratického zriadenia, predstavuje černovská tragédia významné memento,“ povedal Jozef Božík.
Symbolicky spolu s výročím v Černovej si dnes 28. októbra prítomní pripomenuli aj vznik Československa, ku ktorému oficiálne došlo 28. októbra 1918. Udalosť podľa šéfa ružomberskej radnice znamenala vznik moderného štátu po niekoľkých storočiach zväzku s krajinami habsburskej monarchie. „V závere Washingtonskej deklarácie z 18. októbra 1918 sa píše: „Veríme v demokraciu – veríme v slobodu – a v slobodu vždy väčšiu a väčšiu.” Myslím, že práve toto motto celkom príhodne definuje obe výročia, na ktoré máme dnes tú česť spomínať. Nech sa tieto pamätné dejinné udalosti stanú v srdci každého Slováka trvalým symbolom boja za hodnoty slobody a demokracie!,“ dodal Kubáň.