Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina čelí narastajúcim útokom na zdravotnícky personál. Počas uplynulého víkendu sa v zdravotníckom zariadení odohrali dva incidenty, z ktorých jeden sa skončil fyzickým napadnutím. Žilinská nemocnica odmieta akékoľvek prejavy agresivity a ohrozovanie personálu.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina eviduje od začiatku roka desiatky incidentov, pri ktorých boli zamestnanci vystavení nebezpečenstvu. Počas uplynulého víkendu sa v nemocnici odohrali dve nepríjemné udalosti, kedy bol priamo ohrozený službukonajúci personál. Prvý incident sa stal v sobotu večer na urgentnom príjme, kam bol privezený pacient pod vplyvom alkoholu. „Pacient odmietal vyšetrenia a bol agresívny. Slúžiacim pracovníkom sa zároveň slovne vyhrážal. Na urgentný príjem sme preto vyslali troch pracovníkov vlastnej ochrany, ktorí situáciu dostali pod kontrolu,“ vysvetlil pracovník Vlastnej ochrany FNsP Žilina Martin Leško. Stálu službu vlastnej ochrany zriadila žilinská nemocnica práve pre narastajúcu agresivitu a nebezpečenstvo, ktorým čelia zamestnanci nemocnice.
Druhý incident sa stal v nedeľu v skorých ranných hodinách na oddelení úrazovej chirurgie. Hospitalizovaná pacientka, privezená z urgentného príjmu taktiež pod vplyvom alkoholu, fyzicky napadla službukonajúcu sestru z oddelenia úrazovej chirurgie. „Pacientka odmietala hospitalizáciu, bránila sa vyšetreniam, bola agresívna, slovne provokovala a obťažovala personál, pričom si chcela na telefón nakrúcať priestory oddelenia. Po tom, čo ju jedna zo sestier upozornila, že záznamy robiť nemôže a chcela jej zakryť objektív telefónu, ju pacientka udrela do tváre a zhodila jej okuliare, z ktorých vypadlo sklo,“ opísala incident vedúca sestra oddelenia úrazovej chirurgie Silvia Haščíková.
Sestra utrpela po útoku tržnú ranu nad obočím, ďalej poranenie nosa a ľavého oka a momentálne je práceneschopná. Pacientka následne svojvoľne opustila zdravotnícke zariadenie. Žilinská nemocnica od začiatku roka eviduje 85 vážnych zásahov pracovníkov Vlastnej ochrany FNsP Žilina, v rámci oddelení, areálu či parkoviska ich bolo 185. Pacienti, ktorí ohrozujú personál, sú najčastejšie na oddeleniach poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť. „V drvivej väčšine ide o pacientov pod vplyvom alkoholu a iných látok, ktorí ohrozujú nielen zdravotnícky personál, ale aj personál vlastnej ochrany. Útokom sú najčastejšie vystavované sestry a sanitári, pričom za posledný rok sa situácia citeľne zhoršila,“ doplnil pracovník vlastnej ochrany Martin Leško s tým, že v niektorých prípadoch je nevyhnutná i spolupráca s políciou.
Žilinská nemocnica v plnom rozsahu odsudzuje akékoľvek prejavy agresivity voči personálu, ktorý 24 hodín denne a 365 dní v roku zabezpečuje pacientom zdravotnú starostlivosť, a prichádza do práce s vedomím, že bude pomáhať, nie s obavou, že mu môže hroziť nebezpečenstvo. „Vnímame, že toto nie sú ojedinelé prípady a s podobnými situáciami sa stretávajú aj ďalšie zdravotnícke zariadenia. Takéto neprípustné správanie nemôžeme a nebudeme akceptovať, pretože našou prioritou je poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť našich zamestnancov. Chcel by som verejnosť úprimne poprosiť o rešpekt, ohľaduplnosť a toleranciu. V našej nemocnici urobíme všetko preto, aby bol náš personál i ďalší pacienti v bezpečí, pričom v prípade potreby sme pripravení posilniť opatrenia,“ uzavrel riaditeľ FNsP Žilina Juraj Kacian.
Zdravotníckym pracovníkom pri výkone zdravotníckeho povolania smerujúceho k záchrane života alebo ochrane zdravia je priznaný status chránenej osoby. Znamená to, že zdravotníckym pracovníkom je ako chráneným osobám poskytovaná vyššia právna ochrana. V prípade, že pacient spácha trestný čin na pracovníkovi počas výkonu jeho zdravotníckeho povolania, táto skutočnosť automaticky podmieňuje použitie vyššej trestnej sadzby pri ukladaní trestu odňatia slobody.