Zabíjačka na vrchoch: Zážitok pre všetky zmysly
Pojem zabíjačka evokuje v mnohých z nás spomienky na časy minulé, na vôňu čerstvo uvarenej klobásy a škvarky, na rodinné stretnutia a spoločné varenie. V minulosti bol chov domácich zvierat pre obyvateľov dedín nevyhnutnosťou. Zvieratá poskytovali nielen mlieko, vajcia a vlnu, ale aj mäso. Zabíjačka bola preto praktickým spôsobom, ako zabezpečiť rodinu dostatkom mäsa na zimné mesiace. Mäso sa konzervovalo údením, solením a nakladaním do tuku, čím bolo zabezpečené, že vydržalo dlhšie. Zabíjačka je, teda neodmysliteľnou súčasťou našej kultúry a predstavuje skvelú príležitosť ochutnať jedlá, ktoré sa už dnes len tak ľahko nenájdu.20.10.2024
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva 20. októbra 2024 do Múzea kysuckej dediny na podujatie Zabíjačka na vrchoch. Návštevníkov počas tejto nedele čaká bohatý program.
Zamestnanci reštaurácie Krčma z Korne pre návštevníkov pripravili rôzne zabíjačkové špeciality. Od 10.00 do 15.30 hod. sa môžu tešiť napr. na vôňu čerstvo uvarenej kapustnice, pečených jelít a domácej tlačenky.
Návštevníci okrem toho budú mať možnosť vidieť v usadlostiach skanzenu rôzne ukážky spojené aj s jesennými prácami. V obytnom dome do Potoka priamo pred ich očami sa budú odohrávať ukážky topenia masti a škvarenia oškvarkov. Naši starí rodičia konzumovali omnoho viac bravčovej slaniny ako my a pritom ich netrápilo množstvo chorôb a zdravotných problémov, ktoré kvária dnešných ľudí. Tento bravčový tuk totiž sám o sebe nie je vôbec zdraviu škodlivý, práve naopak. Domáca masť, oškvarky sú vynikajúce s chlebom a cibuľkou a preto ich budú môcť aj priamo takto pripravené ochutnať.
K tradičným spôsobom uchovávania mäsa v minulosti patrilo chladenie, sušenie, údenie a solenie. Solením sa uchovávalo najmä tuky, mliečne výrobky a mäso. Preto sme si pre návštevníkov pripravili aj ukážku toho ako sa pripravovalo diežkové mäso. Diežkové mäso sa konzervovalo zmesou soli, rasce, cesnaku po vrstvách a ukladalo sa do drevených nádob tzv. dieží. Potom sa varilo buď len vo vode alebo v kapustnici.
S jeseňou sa spája aj sezóna kyslej kapusty, ktorá patrí k základným surovinám v slovenskej kuchyni. Nielenže je chutná, ale aj zdravá. V rámci kultúrneho programu návštevníkom v usadlosti do Poništa priblížime spracovanie a spôsob nakladania kapusty do suda.
Tešíme sa na vás!
Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum
Otváracie hodiny 2024
Letná sezónna prevádzka:
28. apríl – 31. október 2024
september – október
pondelok – nedeľa: 9.00 – 17.00 hod.
november – december
ZATVORENÉ okrem
24.11.2024 | 10.00-15.30 hod. |
08.12.2024 | 10.00-15.30 hod. |
27.12.-30.12.2024 | 10.00-15.30 hod. |
Vstup do MKD bez sprievodcu
Individuálne po zakúpení vstupenky, posledný vstup 45 min pred uzatvorením múzea. Čas prehliadky 60 min +
Návštevníci môžu využiť aj možnosť Smart guide (virtuálneho smart sprievodcu v mobile)
Objekty múzea sa zatvárajú 30 min pred skončením otváracej doby.
Reštauračné služby:
Bufet pri depe ( V bufete je platba možná iba v hotovosti.)
Krčma z Korne