Stretnutie odštartoval inšpiratívny workshop, ktorý otvoril primátor Peter Fiabáne spolu s Radovanom Madleňákom, riaditeľom Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline.
Pred Mestským úradom v Žiline bola predstavená ukážka výmeny unikátnej technológie, a to dopravného senzora zabudovaného priamo vo vozovke a inštalácia meteostanice v pešej zóne.
Inovatívny dopravný senzor s batériovým zdrojom predstavuje nákladovo efektívne riešenie pre riadenie premávky. Je určený na zabudovanie do vozovky a má predpokladanú životnosť tri roky. Poskytuje informácie o počte vozidiel, ich dĺžke, rýchlosti a dokáže zistiť opačný smer alebo teplotu vozovky.
Meteostanica poskytuje informácie o teplote, vlhkosti, atmosférickom tlaku, smere a sile vetra v štandardnej výške 2 m, vybavená špeciálnym teplotným senzorom vo výške 80 cm nad zemou. Tieto informácie môžu pomôcť pri lepšom plánovaní, riadení mesta a sledovaní klimatických zmien.
Partneri projektu diskutovali o pokroku jednotlivých pilotných projektov. Zaujímavé výsledky priniesli mestá, ktoré už začali využívať otvorené dáta na zlepšenie svojich služieb.
Mesto Žilina, ako jeden z partnerov, uskutočnilo rozsiahly prieskum o bezpečnosti cestnej premávky. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 350 respondentov (široká verejnosť i odborníci).
Spolu s ďalšími údajmi, ako sú vlastné merania a údaje o nehodovosti, sa navrhla sieť dopravných senzorov, ktorá už bola nainštalovaná. Tieto snímače budú poskytovať cenné údaje na monitorovanie bezpečnosti cestnej premávky, plynulosti dopravy a mestskej mobility, čím sa ďalej posilní prístup mesta založený na údajoch. V rámci projektu bude vytvorený “Nástroj prevencie bezpečnosti cestnej premávky”, pričom táto aktivita sa realizuje v spolupráci s mestom Žilina.
Projekt EnCLOD (Enhancing Governance Capacities of Local Authorities Using Open Data, posilnenie riadiacich kapacít miestnych orgánov pomocou otvorených údajov) je financovaný z programu Interreg Central Europe. Projekt, ktorý začal v máji 2024, bude trvať 30 mesiacov a rieši ho 10 partnerov z 5 krajín, medzi ktorými je aj Žilinská univerzita v Žiline.
Účelom projektu je využiť silu otvorených dát a senzorových sietí internetu na riešenie kritických mestských a sociálnych výziev v strednej Európe. Podporuje inovatívne riešenia a trvalo udržateľný rozvoj so zámerom zlepšiť kvalitu života občanov v zapojených regiónoch.