Návrat do školských lavíc prináša opäť vyšší nápor na žilinské cesty, keďže väčšinu detí vozia do školských zariadení rodičia autom. Výsledkom sú dopravné zápchy pri viacerých školách a vozidlá zaberajúce miesta na ceste i chodníkoch. Zmeniť to má projekt Bezpečné ulice, ktorý pilotne odštartoval pri dvoch základných školách na sídlisku Vlčince.
Cieľom projektu je zlepšiť bezpečnosť ulíc v okolí škôl, eliminovať prítomnosť áut v okolí školských zariadení a motivovať deti a ich rodičov k aktívnej mobilite, aby chodili do školy peši, prípadne využili bicykel či mestskú hromadnú dopravu. Jednou zo škôl zapojených do projektu je Základná škola s materskou školou (ZŠ s MŠ) sv. Gorazda, neďaleko ktorej vyhradila žilinská samospráva časť parkovacích miest slúžiacich na vysadenie detí. „Z dopravného mapovania sme zistili, že vo vnútrobloku na Černovskej ulici dochádza k dopravnej zápche a neprehľadnej situácii v dôsledku parkovania vodičov, ktorí ráno vozia svoje deti do školy. Naším cieľom je upokojenie dopravy v tejto lokalite a poskytnutie rodičom alternatívu parkovania. Na týchto takzvaných „kiss and ride“ parkovacích miestach rodič vysadí svoje dieťa, ktoré bezpečne prejde prechodom pre chodcov, ktorý je v ranných hodinách strážený policajtom,“ priblížil riaditeľ Útvaru hlavného architekta Žilina Rudolf Chodelka. Rodičia tak majú možnosť parkovať na špeciálne vyhradených parkovacích miestach na ulici Sv. Cyrila a Metoda po dobu 15 min. v čase od 7.00 do 8.00 h.
Nové dopravné značenie sa v tejto lokalite nachádza už od júna, no rezidenti ho zatiaľ veľmi nerešpektujú. Samospráva preto upozorňuje obyvateľov okolitých bytových domov na potrebu jeho dodržiavania. „Začína nám školský rok a aby sme sa vyhli spomínaným problémom, prosíme obyvateľov o ohľaduplnosť a rešpektovanie týchto dopravných značiek. Veríme, že vďaka tejto zmene sa dopravná situácia na tomto mieste výrazne zlepší a najmä upokojí, čo koniec koncov pocítia práve obyvatelia dotknutej časti,“ skonštatoval žilinský primátor Peter Fiabáne.
Mesto Žilina spustilo projekt Bezpečné ulice pilotnými aktivitami na ZŠ s MŠ sv. Gorazda a ZŠ Martinská, kde zaviedli prvostupňové opatrenia. Ide o jednoduché zmeny a zásahy, akými sú napríklad zmeny v dopravnom značení, vyhradenie odstavných pruhov pre rodičov v ranných hodinách, maľbami na chodníkoch v miestach pred priechodmi pre chodcov, doplnenie lavičiek, zákaz vjazdu automobilov na školský dvor a vyhradenie priestorov pred školou deťom.