Terchová je miestom, kde sa dbá o zachovanie slovenskej kultúry, tradícií a zvykov, ako aj tanca, spevu a hudby pochádzajúcich z Terchovskej doliny.
A Terchovské národné divadlo sa usiluje prispievať k šíreniu a zachovaniu terchovskej kultúry prostredníctvom divadelných inscenácií.
V septembri TND oslávi svojich prvých 10. rokov. To je dôvod, prečo bude mať pripravovaná inscenácia „Pani richtárka“ premiéru práve v septembri. Nebude to však oslava len divadla, ale aj oslava hlavného zakladateľa a bývalého vedúceho súboru, Vladimíra Šveca, ktorý sa divadlu už bohužiaľ nevenuje, no keby ho nezlomili zdravotné problémy, stále by bol aktívnym divadelníkom.
Do divadla vložil kus svojho srdca a života, preto chceme, aby to bola oslava aj na jeho počesť.
Premiéra „Pani richtárky“ bude divadelným sviatkom.
Kto za kampaňou stojí?
Terchovské národné divadlo je miesto, ktoré spája ľudí, ako ochotníkov, tak aj divákov. Vďaka Vám – divákom, TND stále funguje. Preto sa obraciame s pomocou priamo na Vás. Z predstavení odchádzate šťastní, zaujatí a my – herci, plní nadšenia, že Vás baví to, čo robíme. Chceme v tom pokračovať ďalej.
Za projektom „Pani richtárka“ a celou kampaňou stojí tím v zložení – Bibiána Janšová, Alena Vojteková a Magdaléna Bartoš.
Bibiána Janšová a Alena Vojteková sú divadelníčky, ktoré sa pohybujú aj v profesionálnom divadelnom prostredí a fungujú v TND od jeho začiatkov. B. Janšová je spoluzakladateľka a aktuálne aj riaditeľka a vedúca súboru TND. Magdaléna Bartoš je pedagogička a tanečníčka, členka súboru TND, takže divadelné prostredie jej nie je neznáme.
Sú to tri mladé tvorkyne, ktoré chcú priniesť do TND nové impulzy, nové témy a spôsoby spracovania, nové nápady. Sú odhodlané a priebojné, ľahko sa nevzdajú a hravo sa popasujú s každou prekážkou.
Ale preto kampaň, aby sme im to trochu uľahčili 🙂
Na čo získané peniaze použije TND?
Získané financie pomôžu TND, okrem iného, aj v smerovaní v blízkej budúcnosti. Každoročne súbor získava dotáciu z obce, ktorou len minimálne pokryje výrobu a stavbu scén, prípadne výrobu či výpožičku kostýmov.
Fungovanie súboru a inscenácie vznikajú vďaka skromným príspevkom divákov či z osobných zdrojov členov. Je citeľné, že súbor nutne potrebuje rozšíriť divadelný fundus a divadelnú techniku, najmä tú hudobnú. Okrem toho by veľmi chceli rozšíriť aj svetelný park.