Na spojení ubytovania, investície a servisu pre návštevníkov a majiteľov apartmánov v regióne Liptova stojí projekt Lake Garden Tatralandia Resort&Spa (pôvodne rekreačný súbor Rybníčky) s výhľadom na vrchy Kriváň a Chopok a v susedstve rekreačných centier Aquapark Tatralandia i priehradnej nádrže Liptovská Mara.
Za výstavbou v Liptovskom Mikuláši-Ráztokách na pozemku s rozlohou vyše 27-tisíc m2 je investor JKSK, ktorý chce ponúknuť hotelové služby vrátane wellnessu, športu a zábavy v prírodnom parku a vytvoriť tak moderný a komplexný rekreačný rezort.
Rezort má tri etapy a tri rekreačné objekty so spolu 108 apartmánmi (1- až 3 –izbovými) a s takmer 90 parkovacími miestami. Nechýba kongresové centrum ani rozsiahly park s rozlohou 20-tisíc m2 s rôznymi možnosťami na aktívny oddych. Stavebné práce odštartovali v septembri 2023, je dokončený blok A, blok B je dokončený po podkrovie.
V júni začala Liptovská vodárenská spoločnosť veľmi dôležité práce za 2,5 milióna eur na výstavbe vodovodu v tomto náročnom teréne, ktorý toto územie odkanalizuje. Vodovod znamená zlepšenie kvality vody aj v samotnej nádrži Liptovská Mara.
Inšpirácia aj zo západnej Európy
Projekt rekreačného rezortu vznikal niekoľko rokov. Inšpiráciou pre investora so sídlom v Bratislave bol najväčší európsky aquapark Therme Erding v Nemecku a jeho sieťové wellness a spa zariadenia, ako aj sieť dovolenkových dedín Centre Parks.
„Prešli sme aj najväčšie zábavné parky Európy a USA a hľadali sme, čo by sme v menšom mohli preniesť do projektu, ktorý je zameraný na wellbeing a rodiny,“ uviedol pre ASB zástupca investora Ján Gemzický s tým, že miestom investície mal byť od začiatku práve Liptov. Zdôraznil, že poskytovať iba ubytovanie bez doplnkových služieb nezaistí spokojnosť zákazníka ani dostatočnú návratnosť investície.
Urbanizácia územia nezastavaných polí a lúk, konkrétne západnej časti Rybníčky, bola v plánovaná dlhodobo. Ateliér GAM Ružomberok s investorom vychádzali zo skúseností tohto ateliéru s navrhovaním v rekreačných areáloch Tatralandia a Bešeňová, kde riešili ubytovacie zariadenia, bazénové haly, vodné atrakcie a oddychové plochy.
Podzemné podlažie využili na služby
Rezort LakeGarden Tatralandia Resort&Spa navrhli architekti tak, aby hosťom ponúkol čo najširší záber rekreačných možností – od relaxu vo wellnese cez rôzne športové aktivity až po relax v prírodnom parku v areáli.„Rezort je zameraný na intenzívny kontakt s prírodou, celý areál je riešený ako rekreačný park, plný aktivít a oddychových plôch pre hostí. Toto robí rezort výnimočným v regióne,“ zhrnul v skratke projekt ateliér GAM.
Architektonické riešenie rezortu vychádza z líniovej stavby, ktorá je orientovaná v osi sever – juh, čo umožňuje optimálne presvetlenie všetkých ubytovacích jednotiek. Všetky izby majú samostatné balkóny so skleneným zábradlím, aby mali zabezpečený maximálny kontakt s okolitou prírodou.
Rekreačný súbor pozostáva z troch ubytovacích objektov. „Objekty sú riešené s dvoma nadzemnými podlažiami s podkrovím podľa regulatívov územného plánu. Jestvujúci terén umožňuje využiť podzemné podlažie na služby ako reštaurácia alebo wellness. Tieto priestory sú priamo prepojené s exteriérom – s parkom rezortu,“ priblížil ateliér GAM.
Prečítajte si tiež
- Roky chátral, teraz dostane ďalšiu šancu. Hotel so zaujímavou históriou sa zmení na osvetové centrum v národnom parku
- Potenciál Bojníc má rozvinúť polyfunkčný objekt s hotelom i kongresovou sálou
Dispozične sú ubytovacie podlažia a podkrovia navrhnuté ako chodbový systém s ubytovacími jednotkami orientovanými na východnú alebo západnú fasádu. Jednotlivé bloky sú navzájom poprepájané vertikálnymi komunikačnými jadrami. Konštrukčné riešenie objektov využíva železobetónový skelet s výplňovým murivom. Fasády sú v maximálnej možnej miere zasklené. Strecha je riešená ako kombinovaná sedlová s titánzinkovou krytinou a na časti objektov je plochá strecha.