V novom termíne, v nových mestách, ale s rovnako atraktívnymi momentami pre srdce športového fanúšika. Taký bude 68. ročník medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska.
Od 26. do 30. 6. 2024 opäť pritiahne na naše cesty jazdcov z najvyššej ligy a umožní pripisovať body do medzinárodného rebríčka UCI.
Po edíciách z východu na západ a západu na východ našej krajiny ponúkne 68. ročník pretekov Okolo Slovenska malebné zákutia od nížiny dunajských vôd až do majestátnych Tatier. Oproti minulým rokom i v zmenenom termíne na konci júna, keďže olympijské hry posunuli kalendár mnohých iných podujatí, vrátane majstrovstiev sveta a Európy. Dvojdňovú kolíziu s Tour de France vnímajú organizátori ako príležitosť na vyššiu sledovanosť doma i vo svete.
Celkovo je na programe 710,5 kilometrov s 19 horskými a 8 rýchlostnými prémiami. Karty celkového poradia rozdá na úvod tímová časovka, ktorá je na programe pretekov po piaty krát v ich histórii. Ďalšie štyri dni už uvidíme etapové súboje od klasikárskych profilov druhého a tretieho dňa až po náročné horské etapy na záver.
Záštitu nad podujatím drží minister športu a cestovného ruchu Dušan Keketi. Okolo Slovenska už má zarezervovaný svoj vysielací čas aj na Eurosporte. Tak veríme, že i tento rok sa cez priamy prenos podarí sprostredkovať krásy našej krajiny k 144 miliónom divákov sledujúcich športové podujatia cez túto TV stanicu.
Hlavnými partnermi sú značka Škoda, ktorá zabezpečuje mobilitu počas pretekov poskytnutím flotily automobilov, spoločnosť Janom, Cofidis a Aliter Technologies.
Zostava tímov na 68. ročníku pretekov Okolo Slovenska
Aj aktuálny ročník Okolo Slovenska prinesie vysokú latku v podobe zloženia tímov. Tour de France je v tomto oveľa menšou kolíziou, ako keby mali preteky zostať v pôvodnom termíne. Vo vydaní ich 68. edície dostanú fanúšikovia cyklistiky na Slovensku opäť skvelú šancu vidieť zblízka ľudí, ktorí dvíhajú víťazné vavríny na najvýznamnejších podujatiach sveta.
Svoju účasť z kategórie WT tímov potvrdila trojica v zložení – Soudal Quick Step, Cofidis a Jayco AIUla.
Tento počet dopĺňa sedmička profesionálnych kontinentálnych tímov – Lotto Dstny, Caja Rural-Seguros, Polti Kometa, Corratec, Novo Nordisk, Bingoal WB a Q36,5.
Štartovku uzavrie desiatka kontinentálnych celkov, vrátane dvoch slovenských. Okrem Dukly Banská Bystrica a Pierre Baguette Cycling sa predstaví development tím Arkéa – B&B Hôtels Continentale, dvojica českých celkov Elkov Kasper a ATT Investments, v ktorých zostavách figurujú i slovenské mená, slovinská Adria Mobil, VolkerWessels, Hrinkow Adwarics, Biesse Carrera a Ara Skip Capital. Popri dvadsiatke tímov privítame i reprezentáciu Mexika.
Trať prevedie cyklistov od Dunaju k Tatrám
Po piaty krát sa do itineráru nášho podujatia vracia tímová časovka. V programe Okolo Slovenska mala premiéru v roku 1957. Vtedy to bolo na mamutích 62 km v ťažkom teréne so štartom aj cieľom v Tatranskej Lomnici. Dnes niečo nepredstaviteľné. Vyhralo vtedy družstvo Francúzska. V roku 1965 vyhrala reprezentácia Maďarska (46 km z Bratislavy do Trnavy). Tretia sa šla až po vyše 20 rokoch – v roku 1987, keď v Bardejove (44 km) vyhralo družstvo Výberu Stredísk vrcholového športu, teda taký mix tím najlepších pretekárov, ktorí sa pripravovali na MS. No a posledná TTT bola v programe roku 2014 v dĺžke 15 km, s triumfom holandského kontinentálneho tímu Metec, z ktorého napríklad doteraz monumentálne klasiky jazdí Oscar Riesebeek (Alpecin – Deceuninck).
Tohtoročná tímová časovka so štartom a cieľom v Dunajskej Strede pri MOL Aréne bude mať rovinatý charakter a dĺžkou 28,8 kilometra rozdá karty celkového poradia. Jej súčasťou bude i okruh cez Slovakiaring.
Po horúcom rovinatom a relatívne krátkom úvode bude 68. ročník pretekov Okolo Slovenska pokračovať etapou z Nitry do Hlohovca. Tie však vôbec nebudú jednoduché. Zhotoviteľ trate Stanislav Holec naplánoval cyklistom porciu 192 kilometrov a zvlnený terén cez myjavské kopanice. Cyklisti odštartujú z Nitry smerom na Topoľčany, cez vrtký terén obcí Vyčapy – Opatovce, Dvorany nad Nitrou, Horné Obdokovce a Veľké Ripňany, kde odbočia na Piešťany. Práve na horskom prechode Havran zabojujú o prvú z 19 horských prémií. Po zjazde budú pokračovať cez kúpeľné mesto smerom na Vrbové, kde ich čaká prvá rýchlostná prémia. Odtiaľ sa presunú smerom na Prašník, Košariská a na 2. HP daného dňa Dlhý vŕšok. Cez Polianku a Jablonku sa dostanú na 3. HP Babulicov vrch a odtiaľ cez Rudník do Myjavy. Tam je pripravený druhá RP. Sto osemnásty kilometer prinesie 4. HP v podobe Poľany a o ďalších 11 kilometrov piatu HP za obcou Vrbovce. Cestou do cieľa ešte absolvujú druhý prejazd cez Vrbové, rýchlostnú prémiu v Piešťanoch, odkiaľ sa cez Sokolovce a Koplotovce dostanú do cieľového mesta. Samotný záver už fanúšikovia cyklistiky i miestni obyvatelia dobre poznajú. Bude v čarovnom prostredí hlohoveckého zámockého parku. Tu končila etapa s emotívnym záverom Arnauda Démara, ktorého v cieli čakal po 11 dňoch cesty na bicykli z rodného Francúzska jeho otec. A začínala minuloročná záverečná etapa.
Tretia etapa prevedie medzinárodný pelotón z Piešťan do Dubnice nad Váhom. Aj táto etapa je vzdialenosťou „čo by kameňom dohodil,“ ale prívlastok „jednoduchá etapa“ nebude platiť ani v tomto prípade. Do pretekových kilometrov jazdcom pripíše klasikárskych 160,6 kilometrov, 3 horské a dve rýchlostné prémie. Podobne ako predošlý deň, i tentokrát dá ochutnať z krátkych, ale prudkých stúpaní Bielych Karpát, ktoré veľmi dobre poznajú aj cyklisti trenčianskeho regiónu – v sedle Hrubá strana, Dúbrava a Hrabovka. Ešte predtým zabojujú o rýchlostné body v Čachticiach a po zvládnutí karpatských kopcov sa cez Lednicu a rýchlostnú prémiu v obci Lednické Rovné dostanú naspäť na „rovinu.“ Cieľová rovinka na úrovni mestského úradu ponúkne výborné zázemie rovnako pretekárom, ako i fanúšikom.
Aj predposledný deň sa nesie v znamení horských prémií. Na trase z Partizánskeho do Ružomberku ich bude presne 7. Pelotón odštartuje v slávnostnom móde, ostrý štart je naplánovaný až po 7. kilometroch, na úroveň prevádzky dlhoročného podporovateľa slovenskej cyklistiky Paul Lange v Oslanoch. Odtiaľ sa jazdci vydajú smerom cez Veľké Pole, ktoré prinesie prvé body do horskej klasifikácie dňa. Zvrásnený terén Vtáčnika a Kremnických vrchov ich potom ponúkne nadpriemerne štedro – v stúpaniach na Nevoľné, Krahule, Šturec, Donovaly a dvojnásobný prejazd cez ružomberskú Kalváriu. Medzitým budú jazdci pripisovať body aj na dvoch rýchlostných prémiách – v Žiari nad Hronom a Kremnici. Víťaza sobotnej etapy spoznáme na námestí A. Hlinku, kde minulý rok štartovala tretia etapa a v minulosti tu Ružomberčania videli aj finiš.
Preteky vyvrcholia posledný júnový deň na Štrbskom Plese. Doslova kráľovské miesto, ktorému bude predchádzať zvládnutie náročnej horskej etapy. Odštartuje v Liptovskom Mikuláši, a ponúkne porciu 145 kilometrov. Opäť slušne výživných. Po krátkom rozbehu na rýchlostnej prémii v Liptovskom Hrádku privedie pelotón cez rázovité Hybe, Východnú, Svit a Poprad do majestátnych Tatier. Po „rozbehu“ pri stúpaní na Starý Smokovec vyvrcholí trojnásobným stúpaním zo Štrby na Štrbské Pleso a dojazdom priamo pod lyžiarskym oblúkom.
UCI body a dresy
Preteky kategórie UCI 2.1 ponúkajú zisk slušnej porcie bodov UCI. V celkovom poradí boduje prvých 25 pretekárov, pričom líder si pripíše až 125 bodov za celkové poradie. K nemu môže pridať ešte body za umiestnenie v top 8 etapy (16, 12, 8, 6, 5, 4, 3, 2body) + 3 body za nosenie žltého dresu počas etapy. Celkovo sa bude na slovenských cestách od 26. do 30.6. bojovať až o 735 bodov do klasifikácie UCI. Zisk bodov sa riadi pravidlami UCI (2.10.008).
Súčasťou podujatia sú viaceré súťaže, ktorých lídri budú v pelotóne odlíšení špeciálnymi dresmi. Líder celkového poradia pretekov získa najvzácnejší, žltý dres.
Bodovacia súťaž pozostáva zo zisku bodov v cieli (prvých 10 jazdcov) a na rýchlostných prémiách (5 jazdcov). Vedúci pretekár tejto súťaže získa zelený dres, ktorý nesie logo dlhodobého partnera nielen pretekov Okolo Slovenska, ale cyklistiky vôbec, značky Škoda.
Do vrchárskej súťaže sa hodnotí poradie na vrchárskych prémiách. Jej líder dostane bodkovaný dres. Najlepší jazdec do 23 rokov v celkovom poradí bude ocenený bielym dresom.
Počas pretekov sa robí aj klasifikácia družstiev. Pre slovenských cyklistov je pripravená aj súťaž o najlepšieho Slováka, a po záverečnej etape bude ocenený aj najlepší slovenský pretekár do 23 rokov. Ten získa finančnú odmenu vo výške 1.000 eur, ktorú odovzdá p. Šuleyová – Holečková v mene svojho otca, bývalého veľkého fanúšika našich pretekov. Špecifickou cenou je aj prvenstvo na najvyššom bode trate – Cena Mateja Laca.
Po skončení každej etapy vyhlásime aj najbojovnejšieho pretekára, ktorý v nasledujúci deň ponesie červené štartovné číslo.